Рада буду співпрацювати з Вами! Заходьте на блог, залишайте коментарі!
6 грудня Ільїнський НВК зустрічав гостей. Це були справжні педагогічні гостини. Були розглянуті заплановані на РМО питання. Потім були проведені відкриті уроки у 5 та 9 класах. Урок у 9 класі з хімії на тему "Швидкість хімічної реакції. Залежність швидкості хімічної реакції від різних чинників". На уроці було використано інтерактивні методи та комп'ютерні технології.
Практична реалізація методів інтерактивного навчання
Формування компетентностей учнів, тобто їхньої здатності мобілізувати й застосовувати знання в реальній життєвій ситуації - одна з найактуальніших проблем сучасної школи. Сьогодні кожен учитель має не тільки сформувати в учнів системні знання, але й навчити застосовувати засвоєні знання й уміння у практичній діяльності й повсякденному житті.
Інтерактивне навчання—це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності. Вона передбачає конкретні цілі. Одна з них—створення комфортних умов навчання, таких, за яких кожен учасник процесу відчуває свою інтелектуальну спроможність, що робить продуктивним і сам процес навчання. Суть інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес організований так, що всі учасники залучені до процесу пізнання, формування висновків, створення певного результату, де кожен робить особистий внесок, іде обмін знаннями, ідеями, способами діяльності. Особливістю є те, що відбувається цей процес в атмосфері доброзичливості, взаємної підтримки, а це дозволяє не тільки здобути нові знання, але й розвиває саму пізнавальну діяльність, переводить її на вищі форми кооперації й праці.
Слід відзначити, що інтерактивне навчання дозволяє розв'язати відразу кілька завдань. Головне—розвиває комунікативні уміння й навички, сприяє встановленню емоційних контактів між учасниками процесу, забезпечує виховне завдання, бо учить працювати в команді, дослухатися до думки кожного. І ще — використання інтерактиву знімає нервову напругу, дає змогу змінювати форми діяльності, переключати увагу на вузлові питання.
Класифікація інтерактивних методів
Кооперативне навчання
|
Фронтальні методи
|
Навчання
у грі
|
Навчання у дискусії
|
Ротаційні трійки
Карусель
Акваріум
Робота в парах
Діалог
Синтез думок
Спільний проект
Пошук інформації
|
Обговорення проблем у загальному колі
Мікрофон
Мозковий штурм
Навчаючи-вчуся
Ажурна пилка
Дерево розв’язань
|
Імітації
Спрощене судове рішення
Громадські слухання
Рольова гра
|
Метод ПРЕС
Обери позицію
Зміни позицію
Неперервна шкала думок
Дискусія
Дебати
|
Педагогічні прийоми на різних етапах уроку
Початок уроку має створити відповідний настрій на навчальну діяльність.
• Можна почати напівжартівливо, знайомлячи учнів із планом уроку: «Спочатку ми помилуємося вашими глибокими знаннями під час опитування, потім потренуємо мозок — порозв'язуємо задачі, нарешті витягнемо зі схованки дещо цінне (повторення)...»
• Добрий настрій на роботу дає відповідна музична пауза.
• Пам'ятайте, якщо діти регулярно подають домашнє завдання на перевірку, то ця процедура відпрацьовується і закріплюється надовго.
• Запропонуйте учням на початку й у кінці уроку сигналізувати про свій емоційний стан за допомогою спеціальних піктограм:
Якщо «посмішок» у кінці уроку стало більше — урок вийшов!
• Корисна традиція: використовуйте гру-відпочинок посеред уроку. Гра повинна допомагати пізнанню, повинна займати чітко відведений час.
• Психологи рекомендують: використовувати, крім голосових, ще й невербальні команди (жести, міміку).
Прийом «Відтягнута відгадка»
На початку уроку вчитель задає загадку, наводить цікавий факт. Відповідь на поставлене запитання буде знайдена під час роботи над новим матеріалом. Можна це зробити наприкінці уроку, щоб з цього розпочати наступне заняття.
Прийом «Спіймай помилку!»
Пояснюючи новий матеріал, учитель навмисне припускається помилок, про що обов'язково заздалегідь попереджаються учні. Можна успішно використовувати й для письмових завдань.
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ:
Є сенс припускатися помилки в типових помилконебезпечних місцях.
Приклад: 2 + 2-2 = 8 (правильна відповідь — 6).
• Не використовуйте прийом, якщо в учнів немає засобу довести істину. По-друге, краще «не заграватися». Усе добре в міру.
Знайди помилку!
1 варіант.
Учитель дає учням певний матеріал і просить знайти у викладі помилки (можна навіть вказати їх кількість). Звичайно, серед таких помилок є 2—3 явні,
ще 2—3 типові, інші помилки малопомітні. І тільки одну помилку може виявити миніть на кожен спеціаліст. Знайдення такої помилки може означати справді глибоке знання предмета. Якщо матеріал учням знайомий, виникає природна ситуація успіху. Якщо матеріал новий, учні можуть відчути себе експериментаторами, дослідниками, експертами.
2 варіант.
Цей самий прийом можна використати за командної участі учнів. Кожна команда готує вдома (або на уроці) розповідь із помилками з певної теми або розділу і пропонує його іншій команді. Можна для економи часу обмінятися заготовленими вдома текстами з помилками. Тут можливе подвійне змагання: хто краще приховає і хто більше знайде.
Конкурс «Я—репортер».
— Візьміть інтерв'ю у родичів чи знайомих на тему «До чого призводить порушення техніки безпеки вдома та на роботі».
— Напишіть репортаж на тему «Хімічні елементи в організмі людини».
— Зробіть репортаж на тему «Чим ми дихаємо?»
— Візьміть інтерв'ю у пожежного на тему «Чому виникають пожежі, як їх гасити та попереджати».
— Напишіть нарис або зробіть колаж на тему: «Оксиди навколо нас».
«Атоми у нас вдома».
— Виготовте із пластиліну моделі молекул простих (О2, Н2, С12) і складних (НС1, СО2, Н2О) речовин. Атоми різних елементів повинні мати різний колір і різний розмір.
«Домашній експеримент ».
Проведіть удома такі дослідження:
1) нанесіть краплину спиртового розчину йоду на розрізану картоплину;
2) змішайте дрібку питної соди з оцтом;
3) запаліть сірник.
— За якими ознаками можна віднести ці явища до хімічних реакцій?
Дидактична гра «Допоможи товаришеві».
На окремому аркуші напиши три хімічні рівняння без коефіцієнтів. На наступному уроці обміняйся із сусідом по парті, перевір, чи правильно він розставив коефіцієнти, допоможи знайти помилки.
Використовується для зацікавленості дітей, створення ситуації деякої інтриги. Ця гра навчає школярів слухати один одного, складати розрізнені факти у єдину картину, систематизувати вже наявну інформацію.
Алгоритм дій:
Учитель або учень загадує дещо (об'єкт, предмет, персонаж тощо).Учні намагаються здогадатися, про що йде мова за допомогою своїх запитань, на які вчитель може відповісти тільки «ТАК» чи «НІ».
«Навчальний мозковий штурм» (НМШ)
Ця форма навчальної діяльності може бути використана для учнів будь-якого віку, під час викладання будь-якого шкільного предмета.
Доречно використовувати:
• для кількох рішень конкретної проблеми;
• під час організації групової форми "роботи;
• для розв'язання творчих, евристичних задач, що розвивають креативність мислення.
Алгоритм дій:
1. Обов'язково провести інструктаж груп.
Головне правило - НЕ КРИТИКУЙ!
2. У групі обирається ведучий, секретар, спікер. Чітко регламентується час для всіх етапів роботи.
3. Перший етап — створення банку ідей (найнеймовірніших).
4. Другий етап — аналіз ідей у групі.
5. Третій етап — обробка результатів. Озвучення спікером результатів роботи групи перед класом.
6. Підсумки.
Типовими помилками у використанні НМШ є:
• неправильний підбір завдання, теми для обговорення;
• критика висунутих ідей;,
• втручання у роботу груп.
3. Як організувати активне повторення вивченого на уроці
Прийом «Рефлексія»
(Метод «Відкритий мікрофон»)
У кінці уроку доречно поставити учням питання не тільки за новим матеріалом, а й такі, що підводять їх до рефлексії. Наприклад
— Які якості особистості формуються, розвиваються та удосконалюються в процесі виконання подібних вправ?
— На яких або якому етапі уроку варто застосовувати такі методи?
— Чи зацікавили вас ці вправи, якщо так, то чим?
— Чи потрібно надалі проводити такі уроки?
— Що на уроці було головним? Цікавим?
— Чого ви навчилися?
«Ланцюг асоціацій»
Кількома словами висловіть, яку (які) асоціацію(ї) викликає у вас слово «вода». Слухайте один одного уважно, щоб асоціації не повторювалися. (Протягом 2 хв.)
« МІКРОФОН»
Можна використовувати як на етапі актуалізації та коригування знань учнів, так і під час узагальнення матеріалу. Ця технологія дозволяє кожному дуже швидко відповісти на поставлені питання або висловити свою думку чи позицію. Для цього учням дають невелику вказівку, що виконує роль мікрофона. Вчитель задає запитання, а учні, передаючи один одному «мікрофон», відповідають на них. Учні повинні говорити швидко й лаконічно. Під час використання цієї технології відповіді не коментуються й не оцінюються. Іноді цей прийом поєднується з роботою «незакінчені пропозиції».
Наприклад, у 8 класі, вивчаючи тему «Основні хімічні поняття»,можна запропонувати учням за варіантами заповнити таку картку:
1) Дрібна частка речовини — це ....
2) Речовина, що складається з атомів одного хімічного елемента, називається....
3) Певний вид атомів називається ....
4) ... води складаються з ... Оксигену та ... Гідрогену.
5) Гниття м'яса — це процес, тому що в результаті утворюються....
6) Скошена трава, звалена в стіг, швидко нагрівається і..., а звалена в яму, утрамбована й закрита зверху шаром землі, зберігається....
Визначення кращого проекту методом «Прес»
Пояснення до методу «Прес»
Метод «Прес» використовують, коли виникають суперечливі питання і вам потрібно чітко аргументувати певну думку з проблеми, що обговорюється, та переконати інших у вашій правоті. Метод дасть вам можливість навчитися формулювати й висловлювати власну .думку з дискусійного питання аргументовано, у чіткій і стислій формі, а також впливати на думку ваших співрозмовників.
Метод «Прес» має такі структурні етапи:
1. Позиція
Висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваша точка зору. Почніть так: «Я вважаю, що...».
2. Обґрунтування
Поясніть, чому ви так вважаєте, на чому ґрунтуються докази на підтримку вашої позиції. Почніть зі слів: «Оскільки...», «так як...».
3. Приклад
Наведіть факти, дані, будь-яку інформацію, що аргументують, доводять, підсилюють вашу позицію, демонструють вашу правоту.
4. Висновки
Узагальніть свою думку, зробіть висновок, ще раз переконливо й чітко висловіть власну позицію. Почніть так: «Отже (тому), я вважаю...».
У різних ситуаціях навчання або життя за потреби відстояти свою позицію, переконати інших намагайтеся дотримуватися структури методу «Прес». Використовуючи ці фрази, ви повинні висловити свою думку. На обговорення в групі вам дається до 3 хв. Обговорення (виступ) — до 1 хв.
«Сенкан» — вірш із п’яти рядків (рими не обов'язкові).
1 — іменник
2 — два прикметники
3 — дія (три слова)
4 — фраза з чотирьох-шести слів
5 — синоніми (до іменника)
Приклад
Хімія
Складна, цікава.
Отруює, лікує, помагає —
Помічник і ворог людини
Життя.
Хімія
Корисна, небезпечна.
Розщеплює, вдосконалює, знищує,
Об'єднує науки про природу —
Наука.
«Втрачена Інформація»
Чудовий хід для перевірки домашнього завдання. Якщо ж ви про це попередите дітей заздалегідь, вони особливо уважно читатимуть заданий параграф.
До дошки викликають учня. Йому пропонують прочитати текст домашнього параграфа і відмовити втрачену інформацію (вчитель закриває кілька рядків тексту папером). Клас слідкує за підручником, оцінює знання учня.
А можна покласти закладку не поперек, а вздовж сторінки. Ще складніше!
«Запитання — відповідь.»
Іноді перевірку домашнього завдання можна робити так: учню, якого викликали до дошки, товариші ставлять запитання до вивченого параграфу (не заглядаючи в підручник). Оцінюють точність і правильність відповідей і самих запитань.
«Вірю — не вірю »
Такий прийом можна використати на будь-якому уроці. Вчитель складає опитувальник і зачитує його в класі. Кожне запитання починається словами: „ чи вірите ви, що.....?”
Учні мають або погодитись с терміном , або ні.
Приклад.
--Чи вірите ви, що алюміній найлегший метал?
--Чи вірите ви, що періодичний закон відкрив Бутлеров?
І т. д...... .
«Хто більше прочитає слів у слові? »
Учитель пропонує учням терміни, які вивчаються на уроці або вивчалися на попередніх уроках. З літер цього слова потрібно скласти інші предметні терміни, що можуть бути пов’язані з предметом, не додаючи літер. Літери, що є в запропонованому слові, можна використовувати тільки раз.
Так, із літер «електродинаміка» можна скласти терміни: динамік, камін, міна, анод, електрон, електрик, діелектрик, динамо, макет, катод.
Гру доцільно проводити з термінами, які складно запам'ятати і з літер яких можна скласти інші терміни. Гру можна проводити індивідуально, а можна поділити учнів на дві групи і визначити переможця. Перемагає група, яка склала більше слів.
«Мозкова атака»
Учні потрапляють в «екстремальну ситуацію» і повинні негайно дати відповіді на поставлене запитання.
Наприклад, учитель каже: «Ви — капітан корабля. Ваш корабель тоне. Що необхідно зробити, щоб уповільнити швидкість затоплюваності корабля для порятунку пасажирів? Які закони фізики при цьому слід знати?»
Ця гра індивідуальна, її проводять у вигляді розминки на повторення вивченого матеріалу.
«Прес-конференція»
Ця гра — колективна. З класу вибирають кілька учнів, як грають ролі «академіків», «директорів заводів», «відомих учених» тощо. Інші учні —«журналісти». Вони представляють якесь «видання» або «телерадіо програми». «Журналісти» ставлять запитання «учасникам прес-конференції». Запитання має завчасно знати вчитель, тому що вони мають відповідати темі прес-конференції, віку й рівню знань учнів. Оцінюють і правильність відповідей, слушність запитань.
Прес-конференції добре проводити на узагальнюючих уроках з якоїсь теми. Звичайно, наведені приклади ігор не вичерпують їхньої різноманітності. До ігор ще можна віднести кросворди, ребуси, головоломки. Поділ ігор на вікові групи теж умовний.
«Ажурна пилка».
Цей метод сприяє навчанню й дає учням можливість передати свої знання однокласникам. Для цього необхідно підбирати матеріал, поділити клас на групи. Кожен учасник одержує кольоровий трикутник або квадрат. У первинних групах учні одержують й обговорюють блок інформації, після чого розходяться по експертних групах за кольорами. В експертних групах кожен учасник ділиться блоком своєї інформації, після чого всі повертаються у свої групи та обмінюються отриманою інформацією. А для коригування вмінь, первинним групам можна дати певне завдання відповідно до теми.
Доміно «Закінчити фрази»
Учням пропонують 18 фраз, які не мають закінчення, самі закінчення є, але на інших аркушах. Учням необхідно підібрати правильні закінчення до цих фраз.
1. Якщо молекули тіла «відсовуються» одна від одної, то об'єм тіла... (збільшується).
2. Частинки, з яких складаються речовини, називаються...(молекулами).
3. Усі молекули однієї й тієї ж речовини., (однакові).
4. Молекули всіх тіл рухають...(безперервно і хаотично).
5. Частинки, на які поділяються молекули, називаються...(атомами).
6. Атоми складаються з дрібніших частинок, які називають... (елементарними частинками).
7. Явище самоцільного проникнення молекул однієї речовини в проміжки між молекулами іншої речовини називають... (дифузією).
8. Рух дуже малих твердих частинок, завислих у рідині, називають... (броунівським рухом).
9. Якщо швидкість руху молекул збільшується, то температура тіла (зменшується)
10. Між молекулами тіла існують сили взаємного ... (при тяжіння)
11. Між молекулами тіла існують сили взаємного... (відштовхування).
13. Якщо молекули речовини розташовані гак, що відстань між ними менша за розміри самої молекули, то це...(рідина).
14. Якщо молекули речовини розташовані в певному порядку, то це...(тверде тіло).
15. Якщо відстань між молекулами набагато більша за розміри самих молекул, то це... (газ).
16 Речовина, яка не має власного об'єму й форми, це... (газ).
17. Речовина, яка зберігає об'єм і форму, це... (тверде тіло).
18. Речовина, яка зберігає об'єм, але легко змінює форму, це... (рідина).
«Асоціативний кущ»
Особисті асоціації школярів – це спроба застосування до навчання власного досвіду та спостережень учнів з життя. Це надає змогу приблизити навчання до життя, розуміти значення отриманих знань, вмінню їх аналізувати та пояснювати. Учень пояснює, чим викликані ті чи інші асоціації, розповідає про свої почуття і при цьому краще розуміє процес чи речовину, якаі вивчаються.
Ось один із таких прикладів:
- Які асоціації у вас викликає слово „вода”, поясніть чому.
- З якими вуглеводнями асоціюються у вас такі слова, як „болото”, „холодильник” , „мигдаль” – поясніть чому?
- Які асоціації у вас викликають поняття: кислота, водень, кисень. Наведіть приклади.
«Знайди пару»
1 варіант.
Гру проводять із метою закріплення знань .Кожен ряд учнів є однією командою. Команди отримують однакові комплекти листівок із зображеннями органів рослин, формулою речовини чи рівнянням реакції. При цьому , кожен гравець отримує одну листівку. Завдання: за певний час знайти листівку-пару і охарактеризувати рослину, тварину, речовину, явище. Переможе та команда, яка утворила найбільше пар.
2 варіант.
Клас поділено на дві групи. Перша група отримує картки із запитаннями, друга — картки з відповідями. Кожен мас знайти свою половину. Відповіддю може бути практичне завдання, тоді парам необхідно його виконати.
«Ланцюжок»
Гра корисна для закріплення знань про різноманітність певного класу речовин. Грає весь клас. Наприклад, у 8-му класі можна запропонувати гру для перевірки знань представників класів „Оксиди”, ”Основи”, „Солі”.
1-й учень – „Карбон(4) оксид”,
2-й —оксиди, кислотні,
3-й — учень „Хлоридна кислота”
4-й — кислота, безоксигеновмістна, одноосновна, сильна, летка.
5-й —„ Натрій гідроксид”.
6-й – основа, луг, одно кислотна. І так далі...
«Цукерка»
За допомогою цієї гри можна перевіряти знання про певний об'єкт, який треба відгадати: речовину, реакцію, прилад або аркуш із написаним на ньому словом. Учні ставлять запитання (кількість їх вказує вчитель), що вимагають відповіді «так» або «ні». Той, хто відгадає, отримує «цукерку».
Наприклад, під час уроку на тему „Солі”(8-й клас) можна поставити 10 запитань.
У цукерці заховано речовину „кухонна сіль”. Можливі запитання:
1.Це проста речовина? - Ні
2.Це складна речовина? –Так.
3.Вона має колір? – Ні.
4.Вона має смак? –Так.
5.Вана розчиняється у воді? –Так.
6. Ми зустрічаємося з нею в побуті? – Так.
7.Вона належить до кислот? –Ні.
8. Вона належить до солей? –Так.
9. Вона має солоний смак? –Так
— Отже, кухонна сіль.
«Вірю-не вірю»
Учитель дає твердження, учень або погоджується з ним, або спростовує їх, пояснюючи при цьому свою думку.
Немає коментарів:
Дописати коментар